Czy logopeda to lekarz?

Wizyta u logopedy wiąże się często z różnymi wątpliwościami. Jedną z nich jest kwestia tego, czy logopeda to lekarz. Okazuje się, że wiele osób nadal nie ma pewności, jakie wykształcenie i kompetencje posiada logopeda oraz jakie są jego uprawnienia. Warto więc wyjaśnić tę kwestię raz na zawsze.
Kim jest logopeda?
Logopeda to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i terapią zaburzeń mowy, komunikacji czy przełykania. Tak, tak, to dużo więcej, niż wiele osób sądzi – że logopedia to tylko korygowanie wad wymowy. Logopeda działa znacznie szerzej!
Nie jest jednak lekarzem, a absolwentem studiów logopedycznych. W Polsce, aby wykonywać zawód logopedy, należy ukończyć studia magisterskie z logopedii lub studia podyplomowe w tej dziedzinie. Najczęściej są to kierunki na wydziałach pedagogicznych lub filologicznych, a nie medycznych. Logopeda zaliczany jest do grona tzw. zawodów pomocniczych w ochronie zdrowia. Inne tego typu zawody to na przykład dietetyk czy ratownik medyczny.
Czym różni się logopeda od lekarza?
Podstawową różnicą między logopedą a lekarzem jest zakres uprawnień. Logopeda nie może wystawiać skierowań na badania medyczne ani do innych specjalistów. Nie przepisuje też leków ani nie wykonuje zabiegów medycznych. Co nie znaczy, że logopeda nie może zalecić konsultacji czy badań!
Do jego kompetencji należy przeprowadzanie diagnozy logopedycznej, prowadzenie terapii mowy i komunikacji oraz wydawanie opinii logopedycznych. Rzecz jasna w toku terapii może okazać się, że konieczna jest np. diagnostyka obrazowa przegrody nosowej. W takim wypadku logopeda zaleca wykonanie określonych badań medycznych czy konsultacji specjalistycznych, ale by je wykonać, konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu (np. po skierowanie) lub u lekarza-specjalisty.
Wspomnieliśmy, że logopeda może zalecić konsultację u konkretnego specjalisty, jeśli uzna to za konieczne, ale działa to w dwie strony. Także lekarze często kierują swoich pacjentów na zajęcia logopedyczne, gdy dostrzegą taką potrzebę, czy to u dzieci, czy u dorosłych.
Logopedzi nie działają jedna w próżni, w zaciszu swojego gabinetu – często współpracują z przedstawicielami różnych specjalizacji medycznych. Najczęściej są to laryngolodzy, neurolodzy, psychiatrzy czy pediatrzy. Taka współpraca jest po prostu niezbędna, żeby objąć pacjenta kompleksową opieką.
Choć logopeda to nie lekarz i nie nosi kitla, stetoskopu i bloczku z receptami, to jego rola jest nie do przecenienia. To właśnie logopeda pomoże dorosłym i dzieciom pokonać trudności z wymową, a jego gabinet, pełen gier, lusterek i pomocy dydaktycznych, często okazuje się miejscem, gdzie rozpoczyna się droga do swobodnej komunikacji z innymi.